Zákazy
Posledné roky sa čoraz viac rozpráva o zákazoch používania výbušnej pyrotechniky v rámci osláv príchodu nového roka. Častokrát sa ľudia propagujúci tieto zákazy snažia morálne a ekologicky obhájiť svoje názory.
My sa podelíme o náš pohľad na celú túto problematiku. Nie je to jednoduchá téma a opäť, štandardne v nej nachádzame emočne zafarbených.
Pravdu majú obe skupiny
Tak ako to už býva, obe zúčastnené skupiny majú kus pravdy na tom čo rozprávajú. Nedá sa oponovať faktom, ktoré sa prezentujú ale treba sa pozerať na veľký obraz pri problematike takéhoto charakteru. Rozprávame o celoplošnom zákaze niečoho, čo väčšina považuje za absolútne normálne. Takéto zákazy môžu mať pre ľudí, ktorí sú desiatky rokov navyknutí na niečo totalitný nádych.
Čo hovoria oponenti?
Medzi dva najčastejšie argumenty oponentov zábavnej pyrotechniky patrí:
- Jej chemický dopad na životné prostredie
- Dopad na psychiku zvierat
Oba tieto argumenty oponentov sú relevantné a ktokoľvek tvrdí opak žije v ilúzií. Pyrotechnika obsahuje chemikálie, ktoré dokážu otráviť zdroje pitnej vody, obsahujú ťažké kovy a vzduchová stopa je toxická aj pre človeka.
Čo sa týka zvierat, tak úhyn kvôli stresu je jav, ktorá sa pozoruje už dlhé roky a je reálny. Vtáky sú častokrát zasiahnuté, masový úhyn vo veľkých mestách je vždy súčasťou tohto dňa. To predstavuje veľký problém vzhľadom na to, že prirodzene vyskytujúce sa vtáctvo sa v mestách znižuje čo narúša už takto narušený systém. Výsledkom je potom napríklad sezóna komárov, kedy človek radšej ani nejde von bez chemického postreku.
Ak sa pozrieme na väčšie zvieratá ako napríklad srnky a jelene, tie zažívajú tiež šoky. Tieto zvuky a svetlá ich nútia utekať a pokoj prakticky pri mestách a dedinách nenájdu. To môže spôsobiť aj to, že bezhlavo vstupujú na cestu pre autá následkom čoho sú havárie.
Či už chceme alebo nie, argumenty odporcov sú v tejto oblasti relevantné. To ale neznamená, že zákaz je správny a na to sa pozrieme nižšie.
Čo hovoria ostatní?
Opäť aj táto skupina má dva veľmi časté a opakujúce sa argumenty.
- Je to tradícia stará stovky rokov
- Je to iba jeden deň v roku
Ľudstvo oslavuje rôzne veci pyrotechnikou už cez 2000 rokov. Moderný ohňostroj ale vznikol až okolo rokov 1830. Do vtedy alchymisti miešali rôzne chemikálie aby docielili rôzne formu výbuchu a farieb. Tu je krásne vidieť, že táto tradícia je s vývojom našej civilizácie a oslavovaním tradícií veľmi úzko spätá.
Argument, že je to iba jeden deň v roku je tiež relevantný. Častokrát sa táto argumentácia spája s odpadom, ktorý denne produkuje lodná a letecká doprava alebo akýkoľvek iný segment, ktorý má znateľné dopady na planétu.
Bohužiaľ, môže to síce znieť zle, no čísla škôd z jedného dňa oproti bežnému dňu týchto priemyslov sú skutočne zanedbateľné. Aj keď sa bavíme o úhyne tisícov zvierat v priebehu a následkom jedného večera, rozložením tohto čísla na 365 dní v porovnaní s inými odvetviami hneď dá človeku iné rozmery.
Morálna dilema
Našej stránke už písali obe skupiny reprezentujúce svoj názor. Zaslali nám petície na zákaz pyrotechniky ako aj petície na ich zotrvanie. Zdieľanie takýchto príspevkov sme slušne odmietli a tu vysvetlíme prečo. Nedá sa totižto prikloniť na 100% ani k jednej zo skupín a problém sa musí riešiť inak.
Ako to rozhodne neriešiť
To čo tomuto rozhodne nepomôže je, keď budú ekologickí aktivisti, presvedčení o svojej morálnej nadradenosti agresívne a hlasne presadzovať len jednu variantu riešenia problému a to zákaz. Ofenzíva, pasívna agresivita a útok na väčšinu ešte nikomu pre riešenie jeho problému v zdravej spoločnosti nepomohli.
Tak isto ale nepomôže ani Ferko z Hornej Dolnej, ktorí si po pozretí petície za zákaz kúpi všetku pyrotechniku a naschvál bude odpaľovať ako sa len dá.
Ako to teda riešiť?
Pyrotechnika a jej používanie prináša problémy, ktoré sa dajú rozumne riešiť do takej úrovne, že budú minimalizované jej negatívne následky ale bude zachovaný pôžitok z tejto tradície.
Väčšinová časť verejnosti si neželá jej kompletný zákaz no treba brať v úvahu aj jej reálne faktografické dopady. Ako bolo vyššie spomenuté, iné odvetvia majú denno denne násobne horší dopad na všetko spomenuté a žiadne regulácie v obzore nie sú. Dokonca sa ani o tom nerozpráva.
1. Vytvorenie miest na bezpečný odpal
Takýmto spôsobom by sa dalo predísť “náhodám”, ktoré sa dejú. Odpaľovanie pyrotechniky v úzko zastavaných oblastiach je skutočne nebezpečné. Raketka alebo čokoľvek iné môže vletieť ľuďom do okna alebo ľudia na uliciach môžu byť zasiahnutí petardami, ktoré hádžu iní z balkónov.
Ľudia sú všelijakí, aj zlí. Netreba sa čudovať tomu, že medzi nami žijú takí, ktorí si užívajú, keď môžu niekomu ublížiť. Vytvorením takýchto bezpečných miest na odpal, napríklad aj pod dohľadom nejakého experta by umožnilo ľuďom sa stále zabaviť ale bezpečnejšie.
Toto však ale neznamená, že všade inde by bol zákaz. Vytvorili by sa isté normy alebo možno aj zákony, ktoré by toto lepšie a presnejšie definovali.
2. Ohňostroj financovaný mestom/dedinou
Posledné roky je trend, že mestá prestávajú objednávať silvestrovský ohňostroj. To sa na prvý pohľad môže zdať ako rozumný krok pretože peniaze vedia investovať inde no z psychologického hľadiska dosiahnú opačný výsledok.
Prečo? Verejnosť a pyro nadšenci si povedia, že “okey mesto na to kašle tak si to spravím ja“. To môže mať potom ešte horšie následky ako keby to organizovalo mesto/dedina, ktoré to dokáže spraviť bezpečne a formou, pri ktorej sa všetci zabavia. Ďalšia vec je, že na silvester tečú peniaze. Toto môže byť forma ako získať skrz dane naspäť peniaze, ktoré boli investované do ohňostroja. Toto je ale prístup vyjadrenia dlhodobej hodnoty a bohužiaľ mentálna kapacita veľa ľudí na vedúcich pozíciach to nedokáže spracovať.
3. Inštitucionálne vzdelávanie
Úlohou štátu je poskytovať služby pre blahobyt verejnosti a jednou z týchto služieb je vzdelanie. Vôbec by neuškodilo vzdelávanie v školách na túto tému ale ani na sociálnych sieťach štátu pre verejnosť mimo školstva.
Resty máme všetci a odkomunikovať rozumne, že nejde o žiaden zákaz ale usmernenie by vôbec neuškodilo.
4. Zákaz pyro zábavy v lese
Toto je vec, pri ktorej musíme dať za pravdu oponentom. V prírode a v lesoch zábavná pyrotechnika nemá čo robiť. Nie len že chemické následky ovplyvňujú aj nás, efekt na zvieratá, ktoré neustále strácajú miesto na život je veľký.
Tvoja pár minútová zábava vie byť inde, na bezpečnejšom mieste.
5. Pyrotechnika iba na Silvestrovskú noc
Povieme to tak ako to cítime a myslíme si, že nie sme sami. Ak pyrotehcniku chodíš púšťať pred silvestrom pre zábavu, máš v hlave brzdovú kvapalinu. Takéto niečo by malo byť trestané drakonickými finančnými trestami. Výnimkou sú udalosti, kedy človek dostane povolenie na takéto niečo, pretože niečo významné pre neho oslavuje. Tak isto ale musí zabezpečiť odpratanie a všetko s tým spojené.
Toto je len kratší zoznam vecí, ktoré by sa dali ľahko omplementovať pre vyriešenie problému s pyrotechnikou. Hovoríme problému pretože aj podľa nás tu existuje problém, ktorý je treba riešiť no to najhoršie čo sa môže spraviť je opäť bezhlavo všetko regulovať.